NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. S912XEP100J5MALR
S912XEP100J5MALR picture photo
Mfg. Part Number
S912XEP100J5MALR
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16BIT 1MB FLASH 112LQFP
Datasheet Download
S912XEP100J5MALR.pdf
Availability of S912XEP100J5MALR
QUANTITY
S912XEP100J5MALR Order Process
Ship out your order
Specifications of S912XEP100J5MALR
Internal Part NumberEIS-S912XEP100J5MALR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationS912XEP Copper Wire 03/Sep/2013
Standard Package500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesHCS12X
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorHCS12X
Core Size16-Bit
Speed50MHz
ConnectivityCAN, EBI/EMI, I²C, IrDA, SCI, SPI
PeripheralsLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O91
Program Memory Size1MB (1M x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size4K x 8
RAM Size64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.72 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 16x12b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case112-LQFP
Supplier Device Package112-LQFP (20x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S912XEP100J5MALR
S912XEP100J5MALR Details Description
Related parts for S912XEP100J5MALR
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 2W datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES NTWRK 16 RES MULT OHM 24LBGA datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.75V 0.15A 6UTDFN datasheet.pdf
RES MO 1/2W 4.7K OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN 05VOUT datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
Connector Socket 72 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf