NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. S9S08DZ60F2CLH
S9S08DZ60F2CLH picture photo
Mfg. Part Number
S9S08DZ60F2CLH
Brief Description
IC MCU 8BIT 60KB FLASH 64LQFP
Datasheet Download
S9S08DZ60F2CLH.pdf
Availability of S9S08DZ60F2CLH
QUANTITY
S9S08DZ60F2CLH Order Process
Ship out your order
Specifications of S9S08DZ60F2CLH
Internal Part NumberEIS-S9S08DZ60F2CLH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationGold to Copper Wire 31/Jul/2013
PCN Assembly/OriginBurn-In Site Expansion 26/Nov/2013
Standard Package800
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesS08
PackagingTray
Core ProcessorS08
Core Size8-Bit
Speed40MHz
ConnectivityCAN, I²C, LIN, SCI, SPI
PeripheralsLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O53
Program Memory Size60KB (60K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size2K x 8
RAM Size4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 24x12b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-LQFP
Supplier Device Package64-LQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S9S08DZ60F2CLH
S9S08DZ60F2CLH Details Description
Related parts for S9S08DZ60F2CLH
CONN HEADER 60POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
RES 6.49M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC BUFFER ZD 1-9 LOW SKEW 32LQFP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 18MH 158MA 14.8 OHM TH datasheet.pdf
TWZR PAIR KNIFE TINNED 2.03MM datasheet.pdf