NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. S9S12HY32J0MLL
S9S12HY32J0MLL picture photo
Mfg. Part Number
S9S12HY32J0MLL
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 100LQFP
Datasheet Download
S9S12HY32J0MLL.pdf
Availability of S9S12HY32J0MLL
QUANTITY
S9S12HY32J0MLL Order Process
Ship out your order
Specifications of S9S12HY32J0MLL
Internal Part NumberEIS-S9S12HY32J0MLL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationS12XS/XE/HY/P/XHA Copper Wire 03/Sep/2013
Standard Package900
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesHCS12
PackagingTray
Core ProcessorHCS12
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityCAN, EBI/EMI, I²C, IrDA, LIN, SCI, SPI
PeripheralsLCD, Motor control PWM, POR, PWM, WDT
Number of I/O80
Program Memory Size32KB (32K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size4K x 8
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.5 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-LQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S9S12HY32J0MLL
S9S12HY32J0MLL Details Description
Related parts for S9S12HY32J0MLL
JUMPER-H1500TR/A3049V/X 5" datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 3.3V 300W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 12pF 60 Ohm -40°C - 85°C AEC-Q200 Surface Mount 4-SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 36V 300W datasheet.pdf