NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. S9S12VR48F2CLC
S9S12VR48F2CLC picture photo
Mfg. Part Number
S9S12VR48F2CLC
Brief Description
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 32LQFP
Datasheet Download
S9S12VR48F2CLC.pdf
Availability of S9S12VR48F2CLC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
S9S12VR48F2CLC Order Process
Ship out your order
Specifications of S9S12VR48F2CLC
Internal Part NumberEIS-S9S12VR48F2CLC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Obsolescence/ EOLDevice Migration 28/Mar/2014
Standard Package1,250
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesS12 MagniV
PackagingTray
Core Processor12V1
Core Size16-Bit
Speed25MHz
ConnectivityIrDA, LIN, SCI, SPI
PeripheralsLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O16
Program Memory Size48KB (48K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size512 x 8
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3.13 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 2x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case32-LQFP
Supplier Device Package32-LQFP (7x7)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S9S12VR48F2CLC
S9S12VR48F2CLC Details Description
Related parts for S9S12VR48F2CLC
IC LED Driver DC DC Regulator 1A (Switch) Backlight SOT-23-5 datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 16DIP datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CARDEDGE 12POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:10 700MHZ 32TQFP datasheet.pdf
DIN RAIL SLOTTED datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 50UH 9.9A 16 MOHM TH datasheet.pdf