NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. S9S12XS256J0MAAR
S9S12XS256J0MAAR picture photo
Mfg. Part Number
S9S12XS256J0MAAR
Brief Description
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 80QFP
Datasheet Download
S9S12XS256J0MAAR.pdf
Availability of S9S12XS256J0MAAR
QUANTITY
S9S12XS256J0MAAR Order Process
Ship out your order
Specifications of S9S12XS256J0MAAR
Internal Part NumberEIS-S9S12XS256J0MAAR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationS12XS/XE/HY/P/XHA Copper Wire 03/Sep/2013
Standard Package750
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesHCS12X
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorHCS12X
Core Size16-Bit
Speed40MHz
ConnectivityCAN, SCI, SPI
PeripheralsLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O59
Program Memory Size256KB (256K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size12K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.72 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x12b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case80-QFP
Supplier Device Package80-QFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S9S12XS256J0MAAR
S9S12XS256J0MAAR Details Description
Related parts for S9S12XS256J0MAAR
SOLENOID LATCH 3/4" PULSE 12VDC datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 16V Y5V 1206 datasheet.pdf
2 BIT UNIDIR TRANSLATOR 8SOIC datasheet.pdf
CARD EJECTOR PCB 1.13" .063" NAT datasheet.pdf
RES 13.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 56A 1.28 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 550MW DO214AA datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DP3T .2A 12V datasheet.pdf