Delta Electronics SA01D2409A
SA01D2409A picture photo
Mfg. Part Number
SA01D2409A
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DCDC CONVERTER +/-9VOUT 1W
Datasheet Download
SA01D2409A.pdf
Availability of SA01D2409A
QUANTITY
SA01D2409A Order Process
Ship out your order
Specifications of SA01D2409A
Internal Part NumberEIS-SA01D2409A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIndustrial DC/DC Converters Overview
Featured ProductIndustrial DC-DC Converters
Power Management Solutions
Standard Package10
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesSA01D
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)21.6V
Voltage - Input (Max)26.4V
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 2-9V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)55mA, 55mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module
Size / Dimension0.50" L x 0.42" W x 0.28" H (12.75mm x 10.7mm x 7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency75%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA01D2409A
Related LinksSA01D, SA01D2409A Datasheet, Delta Electronics Distributor
SA01D2409A Details Description
Related parts for SA01D2409A
RES 240 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.7V SOT23A datasheet.pdf
IC BUFFER CLK 8OUT 3.3V 16-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 7.8K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
MOBILE PORTABLE BASE STATION datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 8V AXIAL datasheet.pdf
SURFACE CONDITION DISC TS 2" datasheet.pdf