AVX Corporation SA051C392KAA
SA051C392KAA picture photo
Mfg. Part Number
SA051C392KAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3900PF 100V X7R AXIAL
Datasheet Download
SA051C392KAA.pdf
Availability of SA051C392KAA
QUANTITY
SA051C392KAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA051C392KAA
Internal Part NumberEIS-SA051C392KAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package7,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3900pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.118" L (2.30mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA051C392KAA
Related LinksSA051C, SA051C392KAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA051C392KAA Details Description
Related parts for SA051C392KAA
PROTECT HEADER STRT 24 CONTACT datasheet.pdf
IC FPGA 97 I/O 144FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
HEATSHRINK 1 1/4"-50' YLLW/GREEN datasheet.pdf
DELCON 5VDCIN/240VUC 1.8AOUT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 1.8NH 640MA 120 MOHM datasheet.pdf