AVX Corporation SA052A101KAR
SA052A101KAR picture photo
Mfg. Part Number
SA052A101KAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 200V NP0 AXIAL
Datasheet Download
SA052A101KAR.pdf
Availability of SA052A101KAR
QUANTITY
SA052A101KAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SA052A101KAR
Internal Part NumberEIS-SA052A101KAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.118" L (2.30mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA052A101KAR
Related LinksSA052A, SA052A101KAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA052A101KAR Details Description
Related parts for SA052A101KAR
RES 2.5 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 2.54MM 3POS PCB datasheet.pdf
TVS DIODE 342VWM 706VC DO15 datasheet.pdf
CONN HEADR 2POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CAP CER 4000PF 13KV R85 DISK datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 15W datasheet.pdf
CONN CLIP INTERIM SNGL ROW 22POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 130V 3W DO216AA datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf