AVX Corporation SA052A470JAA
SA052A470JAA picture photo
Mfg. Part Number
SA052A470JAA
Brief Description
CAP CER 47PF 200V NP0 AXIAL
Datasheet Download
SA052A470JAA.pdf
Availability of SA052A470JAA
QUANTITY
SA052A470JAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA052A470JAA
Internal Part NumberEIS-SA052A470JAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.118" L (2.30mm x 3.00mm)
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA052A470JAA
Related LinksSA052A, SA052A470JAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA052A470JAA Details Description
Related parts for SA052A470JAA
IC ADC 3 1/2 DIGIT 24DIP datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 7.5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES SMD 2M OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 21 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 50V 100MA CP datasheet.pdf