AVX Corporation SA052A560JAA
SA052A560JAA picture photo
Mfg. Part Number
SA052A560JAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 56PF 200V NP0 AXIAL
Datasheet Download
SA052A560JAA.pdf
Availability of SA052A560JAA
QUANTITY
SA052A560JAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA052A560JAA
Internal Part NumberEIS-SA052A560JAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package7,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.118" L (2.30mm x 3.00mm)