AVX Corporation SA052A560JAA
SA052A560JAA picture photo
Mfg. Part Number
SA052A560JAA
Brief Description
CAP CER 56PF 200V NP0 AXIAL
Datasheet Download
SA052A560JAA.pdf
Availability of SA052A560JAA
QUANTITY
SA052A560JAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA052A560JAA
Internal Part NumberEIS-SA052A560JAA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.118" L (2.30mm x 3.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA052A560JAA
Related LinksSA052A, SA052A560JAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA052A560JAA Details Description
Related parts for SA052A560JAA
RES ARRAY 3 RES 2.7K OHM 6SIP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 8-SO datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 2" 0.50MM 19POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
POS LIQUID LEVEL SENSOR datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5.2VOUT 100W datasheet.pdf
CABLE 4COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf