AVX Corporation SA055C123KAA
SA055C123KAA picture photo
Mfg. Part Number
SA055C123KAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.012UF 50V X7R AXIAL
Datasheet Download
SA055C123KAA.pdf
Availability of SA055C123KAA
QUANTITY
SA055C123KAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA055C123KAA
Internal Part NumberEIS-SA055C123KAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package7,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.012µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.118" L (2.30mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA055C123KAA
Related LinksSA055C, SA055C123KAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA055C123KAA Details Description
Related parts for SA055C123KAA
MOSFET P-CH 60V 27A TO-220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOEIAJ datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 5.56K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PRES 15PSI ABSO 5V DIP datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 2.54MM T/H datasheet.pdf