AVX Corporation SA055E104ZAC
SA055E104ZAC picture photo
Mfg. Part Number
SA055E104ZAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V Z5U AXIAL
Datasheet Download
SA055E104ZAC.pdf
Availability of SA055E104ZAC
QUANTITY
SA055E104ZAC Order Process
Ship out your order
Specifications of SA055E104ZAC
Internal Part NumberEIS-SA055E104ZAC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.1µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.118" L (2.30mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA055E104ZAC
Related LinksSA055E, SA055E104ZAC Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA055E104ZAC Details Description
Related parts for SA055E104ZAC
TERM BLOCK CARDEDGE 30POS GOLD datasheet.pdf
PWRBLADE FREE HANGING LF REC datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 500V X7R 1825 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
SENSOR PHOTO NPN 2.5-8MM 5-24VDC datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
HU STRND 26AWG WHT/BLUE 1000' datasheet.pdf
D-SUB FILTER 37POS IP67 datasheet.pdf
50POS MET PLST M3 datasheet.pdf