AVX Corporation SA055E473MAR
SA055E473MAR picture photo
Mfg. Part Number
SA055E473MAR
Brief Description
CAP CER 0.047UF 50V Z5U AXIAL
Datasheet Download
SA055E473MAR.pdf
Availability of SA055E473MAR
QUANTITY
SA055E473MAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SA055E473MAR
Internal Part NumberEIS-SA055E473MAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package7,500
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.118" L (2.30mm x 3.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA055E473MAR
Related LinksSA055E, SA055E473MAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA055E473MAR Details Description
Related parts for SA055E473MAR
IC 1-PORT T1/E1 PAR TXCVR 28PLCC datasheet.pdf
IC DAC 12BIT 125MSPS 28-TSSOP datasheet.pdf
IC RESET CMOS 2.5V 200MS 5SSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
OSC XO 4.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IMPACT BP 4X10 GL/W SN datasheet.pdf
IE MINIFIBERLINX-II/TELCO MOD TP datasheet.pdf
RES SMD 8.06K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
OSC MEMS 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 27PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf