AVX Corporation SA101A181JARC
SA101A181JARC picture photo
Mfg. Part Number
SA101A181JARC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 180PF 100V NP0 AXIAL
Datasheet Download
SA101A181JARC.pdf
Availability of SA101A181JARC
QUANTITY
SA101A181JARC Order Process
Ship out your order
Specifications of SA101A181JARC
Internal Part NumberEIS-SA101A181JARC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance180pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA101A181JARC
Related LinksSA101A, SA101A181JARC Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA101A181JARC Details Description
Related parts for SA101A181JARC
CABLE FLAT FLEX 24POS 0.5MM 2" datasheet.pdf
LAMP CCFL 700V 2.0MM X 125MM datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM 8SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 150MW SOT523 datasheet.pdf
15M CAGD HIGH FLEXPWRBRK CABLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS .380" datasheet.pdf
CONN PLUG 19+PE INLINE PIN CRIMP datasheet.pdf
CONN HDR 25POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
POT 50K OHM 50W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf