AVX Corporation SA101A181KAR
SA101A181KAR picture photo
Mfg. Part Number
SA101A181KAR
Brief Description
CAP CER 180PF 100V NP0 AXIAL
Datasheet Download
SA101A181KAR.pdf
Availability of SA101A181KAR
QUANTITY
SA101A181KAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SA101A181KAR
Internal Part NumberEIS-SA101A181KAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package7,500
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance180pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA101A181KAR
Related LinksSA101A, SA101A181KAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA101A181KAR Details Description
Related parts for SA101A181KAR
JUMPER-H1504TR/A2015R/H1504TR 8" datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DETECTOR RF GAIN ADJ TSOT23-6 datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 10-DFN datasheet.pdf
IC 16BIT BUS TXRX 3-ST 56-SSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 4" 0.50MM 26POS datasheet.pdf
RES 22.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 4A POWERFLAT datasheet.pdf
RES SMD 19.6 OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf