AVX Corporation SA101A221KAR
SA101A221KAR picture photo
Mfg. Part Number
SA101A221KAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 220PF 100V NP0 AXIAL
Datasheet Download
SA101A221KAR.pdf
Availability of SA101A221KAR
QUANTITY
SA101A221KAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SA101A221KAR
Internal Part NumberEIS-SA101A221KAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package7,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA101A221KAR
Related LinksSA101A, SA101A221KAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA101A221KAR Details Description
Related parts for SA101A221KAR
CONN PLUG BLANK M63 PLASTIC STD datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 16VC SOT23 datasheet.pdf
RES SMD 499K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 100000UF 16V SCREW datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 2.7 OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
LP 5.08/135/16 OG datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf