AVX Corporation SA101A331GAA
SA101A331GAA picture photo
Mfg. Part Number
SA101A331GAA
Brief Description
CAP CER 330PF 100V NP0 AXIAL
Datasheet Download
SA101A331GAA.pdf
Availability of SA101A331GAA
QUANTITY
SA101A331GAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA101A331GAA
Internal Part NumberEIS-SA101A331GAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package7,500
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA101A331GAA
Related LinksSA101A, SA101A331GAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA101A331GAA Details Description
Related parts for SA101A331GAA
IC SW ANLG CMOS SPST N/C 16-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 8.192MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 26.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 500MW DO35 datasheet.pdf