AVX Corporation SA101A331GAA
SA101A331GAA picture photo
Mfg. Part Number
SA101A331GAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 330PF 100V NP0 AXIAL
Datasheet Download
SA101A331GAA.pdf
Availability of SA101A331GAA
QUANTITY
SA101A331GAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA101A331GAA
Internal Part NumberEIS-SA101A331GAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package7,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA101A331GAA
Related LinksSA101A, SA101A331GAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA101A331GAA Details Description
Related parts for SA101A331GAA
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.110" (2.79mm), 0.125" (3.18mm) Crimp datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 16VMFP datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf