AVX Corporation SA101A331JAA-LF
SA101A331JAA-LF picture photo
Mfg. Part Number
SA101A331JAA-LF
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 330PF 100V NP0 AXIAL
Datasheet Download
SA101A331JAA-LF.pdf
Availability of SA101A331JAA-LF
QUANTITY
SA101A331JAA-LF Order Process
Ship out your order
Specifications of SA101A331JAA-LF
Internal Part NumberEIS-SA101A331JAA-LF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package7,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA101A331JAA-LF
Related LinksSA101A3, SA101A331JAA-LF Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA101A331JAA-LF Details Description
Related parts for SA101A331JAA-LF
RES SMD 453 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MODULE DIODE 170A 480VAC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
DGTL ISO 4KV 4CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 5.1A 47 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
OSC MEMS 80.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN HDR 16PIN GOLD RT ANG PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 125W datasheet.pdf