AVX Corporation SA101A331JAA-LF
SA101A331JAA-LF picture photo
Mfg. Part Number
SA101A331JAA-LF
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 330PF 100V NP0 AXIAL
Datasheet Download
SA101A331JAA-LF.pdf
Availability of SA101A331JAA-LF
QUANTITY
SA101A331JAA-LF Order Process
Ship out your order
Specifications of SA101A331JAA-LF
Internal Part NumberEIS-SA101A331JAA-LF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package7,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA101A331JAA-LF
Related LinksSA101A3, SA101A331JAA-LF Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA101A331JAA-LF Details Description
Related parts for SA101A331JAA-LF
RES SMD 1.1K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 150V 8.7A TO-220FP datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
LED PRISM 3MM SQ YLW,GRN SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf