AVX Corporation SA101A361JAA
SA101A361JAA picture photo
Mfg. Part Number
SA101A361JAA
Brief Description
CAP CER 360PF 100V NP0 AXIAL
Datasheet Download
SA101A361JAA.pdf
Availability of SA101A361JAA
QUANTITY
SA101A361JAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA101A361JAA
Internal Part NumberEIS-SA101A361JAA
Standard Package7,500
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance360pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA101A361JAA
Related LinksSA101A, SA101A361JAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA101A361JAA Details Description
Related parts for SA101A361JAA
DIODE ARRAY GP 250V 200MA SOT23 datasheet.pdf
RES SMD 348 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 500MA 280 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT HSG 1POS .250 CLEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 24V datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 134MA 6.8 OHM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf