AVX Corporation SA101A391FAA
SA101A391FAA picture photo
Mfg. Part Number
SA101A391FAA
Brief Description
CAP CER 390PF 100V NP0 AXIAL
Datasheet Download
SA101A391FAA.pdf
Availability of SA101A391FAA
QUANTITY
SA101A391FAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA101A391FAA
Internal Part NumberEIS-SA101A391FAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA101A391FAA
Related LinksSA101A, SA101A391FAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA101A391FAA Details Description
Related parts for SA101A391FAA
FUSE HLDR CARTRIDGE 250V 16A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS R/A .100 EXT datasheet.pdf
DSUB 50POS PIN DUST CAP datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.063" NYLON 4.19MM datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 38POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
SR BTS FT 5 ASY R datasheet.pdf
IC SRAM 128K X 8 5.0V 32-SOJ datasheet.pdf