AVX Corporation SA101A471JAA
SA101A471JAA picture photo
Mfg. Part Number
SA101A471JAA
Brief Description
CAP CER 470PF 100V NP0 AXIAL
Datasheet Download
SA101A471JAA.pdf
Availability of SA101A471JAA
QUANTITY
SA101A471JAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA101A471JAA
Internal Part NumberEIS-SA101A471JAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA101A471JAA
Related LinksSA101A, SA101A471JAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA101A471JAA Details Description
Related parts for SA101A471JAA
FIXED IND 56UH 460MA 780 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZB16 PG29 datasheet.pdf
RES 1.74K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 205K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE DVI(12+5) CON 3' 28AWG datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
LIGHT TO VOLTAGE AMBIENT SENSOR datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf