AVX Corporation SA101C222MARC
SA101C222MARC picture photo
Mfg. Part Number
SA101C222MARC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 100V X7R AXIAL
Datasheet Download
SA101C222MARC.pdf
Availability of SA101C222MARC
QUANTITY
SA101C222MARC Order Process
Ship out your order
Specifications of SA101C222MARC
Internal Part NumberEIS-SA101C222MARC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2200pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA101C222MARC
Related LinksSA101C, SA101C222MARC Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA101C222MARC Details Description
Related parts for SA101C222MARC
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
IC PLC MODEM OFDM BASED 64-LQFP datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG WHT SHLD 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ3A M25 datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWES MNT PIN datasheet.pdf
FIBER SPLICE CASE W/ 4 GND LUGS datasheet.pdf
CONN HDR 40POS 2.54MM T/H TIN datasheet.pdf