AVX Corporation SA101C472KAC
SA101C472KAC picture photo
Mfg. Part Number
SA101C472KAC
Brief Description
CAP CER 4700PF 100V X7R AXIAL
Datasheet Download
SA101C472KAC.pdf
Availability of SA101C472KAC
QUANTITY
SA101C472KAC Order Process
Ship out your order
Specifications of SA101C472KAC
Internal Part NumberEIS-SA101C472KAC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA101C472KAC
Related LinksSA101C, SA101C472KAC Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA101C472KAC Details Description
Related parts for SA101C472KAC
CABLE SMB-RA/SMB-RA 36" RG-316 datasheet.pdf
CARDEDGE 50POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
RES SMD 3.92KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 1A DO204AL datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK 750W 230V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER 66POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
Connector Socket 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 430MA 1.6 OHM TH datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf