AVX Corporation SA101C561KAR
SA101C561KAR picture photo
Mfg. Part Number
SA101C561KAR
Brief Description
CAP CER 560PF 100V X7R AXIAL
Datasheet Download
SA101C561KAR.pdf
Availability of SA101C561KAR
QUANTITY
SA101C561KAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SA101C561KAR
Internal Part NumberEIS-SA101C561KAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package7,500
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA101C561KAR
Related LinksSA101C, SA101C561KAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA101C561KAR Details Description
Related parts for SA101C561KAR
CONN HEADER 6POS .100 SGL datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .635" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
BERGSTIK II DR R/A RET datasheet.pdf
SCR PHASE CTRL MOD 400V 250A datasheet.pdf
IC CPLD 2160MC 9.78NS 484FPBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf