AVX Corporation SA101C561KAR
SA101C561KAR picture photo
Mfg. Part Number
SA101C561KAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 560PF 100V X7R AXIAL
Datasheet Download
SA101C561KAR.pdf
Availability of SA101C561KAR
QUANTITY
SA101C561KAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SA101C561KAR
Internal Part NumberEIS-SA101C561KAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package7,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA101C561KAR
Related LinksSA101C, SA101C561KAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA101C561KAR Details Description
Related parts for SA101C561KAR
VARISTOR 27V 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 1/4-18 NPT 1-5V datasheet.pdf
BUZZER MAGN 12VDC 400HZ PANEL datasheet.pdf
RES SMD 165K OHM 1% 1/32W 01005 datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 8-24V 1.05A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 50V NP0 2225 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG BROWN 250' datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 31.5MA 48 OHM TH datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf