AVX Corporation SA102A200KAA
SA102A200KAA picture photo
Mfg. Part Number
SA102A200KAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 20PF 200V NP0 AXIAL
Datasheet Download
SA102A200KAA.pdf
Availability of SA102A200KAA
QUANTITY
SA102A200KAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA102A200KAA
Internal Part NumberEIS-SA102A200KAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package7,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance20pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA102A200KAA
Related LinksSA102A, SA102A200KAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA102A200KAA Details Description
Related parts for SA102A200KAA
IC TXRX RS232 5DVR/3REC 24SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
RES 11 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ANT WIRELESS UHF 490-500MHZ 100W datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C R/A datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
3.81MM EURO PLUG RA ME GRN AU 7C datasheet.pdf