AVX Corporation SA102A360FAA
SA102A360FAA picture photo
Mfg. Part Number
SA102A360FAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 36PF 200V NP0 AXIAL
Datasheet Download
SA102A360FAA.pdf
Availability of SA102A360FAA
QUANTITY
SA102A360FAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA102A360FAA
Internal Part NumberEIS-SA102A360FAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package7,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance36pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA102A360FAA
Related LinksSA102A, SA102A360FAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA102A360FAA Details Description
Related parts for SA102A360FAA
CONN PIN HOOD EXT 104CF POS datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 20NS 68PLCC datasheet.pdf
RES SMD 30.9K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC CLOCK COND VCO/PLL 48-LLP datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 5% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 50 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf