AVX Corporation SA102A3R3DAC
SA102A3R3DAC picture photo
Mfg. Part Number
SA102A3R3DAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3.3PF 200V NP0 AXIAL
Datasheet Download
SA102A3R3DAC.pdf
Availability of SA102A3R3DAC
QUANTITY
SA102A3R3DAC Order Process
Ship out your order
Specifications of SA102A3R3DAC
Internal Part NumberEIS-SA102A3R3DAC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance3.3pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA102A3R3DAC
Related LinksSA102A, SA102A3R3DAC Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA102A3R3DAC Details Description
Related parts for SA102A3R3DAC
KIT TERMINAL STEEL W/CRIMP TOOL datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 2MM 12POS SGL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.5MHZ 8SOIC datasheet.pdf
DGTL ISO 3KV RS422/RS485 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER BP 150POS 10COL GOLD datasheet.pdf
RES 301 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 407K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 400MA 360 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
RES 18.7 OHM 0.4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
PIN HDR BREAKABLE VERT 350MM 12C datasheet.pdf