AVX Corporation SA102A680KAC
SA102A680KAC picture photo
Mfg. Part Number
SA102A680KAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 68PF 200V NP0 AXIAL
Datasheet Download
SA102A680KAC.pdf
Availability of SA102A680KAC
QUANTITY
SA102A680KAC Order Process
Ship out your order
Specifications of SA102A680KAC
Internal Part NumberEIS-SA102A680KAC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance68pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA102A680KAC
Related LinksSA102A, SA102A680KAC Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA102A680KAC Details Description
Related parts for SA102A680KAC
KEYING PIN datasheet.pdf
RES SMD 4.53K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 5.1K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC POT DGTL 256TP LN LP 20-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 2.92MM datasheet.pdf
2.0 PITCH CABLE HOLDER datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
3MM CABLE ASSY datasheet.pdf