AVX Corporation SA102A750FAA
SA102A750FAA picture photo
Mfg. Part Number
SA102A750FAA
Brief Description
CAP CER 75PF 200V NP0 AXIAL
Datasheet Download
SA102A750FAA.pdf
Availability of SA102A750FAA
QUANTITY
SA102A750FAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA102A750FAA
Internal Part NumberEIS-SA102A750FAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance75pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA102A750FAA
Related LinksSA102A, SA102A750FAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA102A750FAA Details Description
Related parts for SA102A750FAA
FIXED IND 28NH 3A SMD datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V 8SOIC datasheet.pdf
OSC XO 310.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
RES 158K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS CABLE PIN datasheet.pdf
CONN PLUG HSG 24 POS datasheet.pdf