AVX Corporation SA102A820JAC
SA102A820JAC picture photo
Mfg. Part Number
SA102A820JAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 82PF 200V NP0 AXIAL
Datasheet Download
SA102A820JAC.pdf
Availability of SA102A820JAC
QUANTITY
SA102A820JAC Order Process
Ship out your order
Specifications of SA102A820JAC
Internal Part NumberEIS-SA102A820JAC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance82pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA102A820JAC
Related LinksSA102A, SA102A820JAC Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA102A820JAC Details Description
Related parts for SA102A820JAC
LENS SET SQUARE GREEN 3PCS datasheet.pdf
IC RESET CIRCUIT 4.63V SOT143-4 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
PROGRAMMABLE SOC 28SSOP datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
SENSOR GAUGE 0-100 PSI datasheet.pdf
RES SMD 3 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf