AVX Corporation SA102C102KAR
SA102C102KAR picture photo
Mfg. Part Number
SA102C102KAR
Brief Description
CAP CER 1000PF 200V X7R AXIAL
Datasheet Download
SA102C102KAR.pdf
Availability of SA102C102KAR
QUANTITY
SA102C102KAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SA102C102KAR
Internal Part NumberEIS-SA102C102KAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA102C102KAR
Related LinksSA102C, SA102C102KAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA102C102KAR Details Description
Related parts for SA102C102KAR
RES 750 OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
VARISTOR 389V 6.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
CONN PLUG PIN 4POS SLD PNL MNT datasheet.pdf
OSC MEMS 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 13POS PIN datasheet.pdf
ANT YAGI FWA 8.5DBD 24-3/4" NF datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 74MM datasheet.pdf