AVX Corporation SA102C222KAA
SA102C222KAA picture photo
Mfg. Part Number
SA102C222KAA
Brief Description
CAP CER 2200PF 200V X7R AXIAL
Datasheet Download
SA102C222KAA.pdf
Availability of SA102C222KAA
QUANTITY
SA102C222KAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA102C222KAA
Internal Part NumberEIS-SA102C222KAA
Standard Package7,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA102C222KAA
Related LinksSA102C, SA102C222KAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA102C222KAA Details Description
Related parts for SA102C222KAA
RES SMD 32.4K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
PHOTODIODE BLUE 62.91MM SQ BUSS datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf