AVX Corporation SA102C271MAA
SA102C271MAA picture photo
Mfg. Part Number
SA102C271MAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 270PF 200V X7R AXIAL
Datasheet Download
SA102C271MAA.pdf
Availability of SA102C271MAA
QUANTITY
SA102C271MAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA102C271MAA
Internal Part NumberEIS-SA102C271MAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package7,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA102C271MAA
Related LinksSA102C, SA102C271MAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA102C271MAA Details Description
Related parts for SA102C271MAA
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
OSC XO 18.432MHZ HCMOS TTL PIN datasheet.pdf
SIDACTOR MC BI 58V 400A TO-92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 4.38V SOT23 datasheet.pdf
CABLE 4POS R/A PLUG-SOCKET 0.3M datasheet.pdf
RES 18K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.36M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf