AVX Corporation SA102C471KAC
SA102C471KAC picture photo
Mfg. Part Number
SA102C471KAC
Brief Description
CAP CER 470PF 200V X7R AXIAL
Datasheet Download
SA102C471KAC.pdf
Availability of SA102C471KAC
QUANTITY
SA102C471KAC Order Process
Ship out your order
Specifications of SA102C471KAC
Internal Part NumberEIS-SA102C471KAC
Standard Package4,000
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance470pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA102C471KAC
Related LinksSA102C, SA102C471KAC Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA102C471KAC Details Description
Related parts for SA102C471KAC
RES SMD 309K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN ZIF LEVER 110DL POS 15GOLD datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
LABEL IDENTIFICATION TAPE datasheet.pdf
JOYSTICK 4 WAY W/PB FRONT PNL MT datasheet.pdf
RES 8.45 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 28V 130W datasheet.pdf
TVS DIODE 7.6VWM 14.5VC SQMELF datasheet.pdf
CRIMP TOOL 620175 W/ 620365 6203 datasheet.pdf