AVX Corporation SA105A102FAB
SA105A102FAB picture photo
Mfg. Part Number
SA105A102FAB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 50V NP0 AXIAL
Datasheet Download
SA105A102FAB.pdf
Availability of SA105A102FAB
QUANTITY
SA105A102FAB Order Process
Ship out your order
Specifications of SA105A102FAB
Internal Part NumberEIS-SA105A102FAB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA105A102FAB
Related LinksSA105A, SA105A102FAB Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA105A102FAB Details Description
Related parts for SA105A102FAB
CONN EDGECARD 210POS .050 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 1.37M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 1.54K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 453 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
INCREMENTAL ENCODER datasheet.pdf
CONN 4POS 1MM SMD datasheet.pdf