AVX Corporation SA105C103KAR
SA105C103KAR picture photo
Mfg. Part Number
SA105C103KAR
Brief Description
CAP CER 10000PF 50V X7R AXIAL
Datasheet Download
SA105C103KAR.pdf
Availability of SA105C103KAR
QUANTITY
SA105C103KAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SA105C103KAR
Internal Part NumberEIS-SA105C103KAR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package7,500
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA105C103KAR
Related LinksSA105C, SA105C103KAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA105C103KAR Details Description
Related parts for SA105C103KAR
CONN HEADER 44POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC GATE MULT-FUNC CONFIG 6DSBGA datasheet.pdf
IC EEPROM 1MBIT 1MHZ 8WLCSP datasheet.pdf
LED RED DIFF 1.8MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 32POS datasheet.pdf
DIN-TOOL AUFNAHMEBLOCK UNIVERSAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
FUSE 12KV 20A 2.5" OIL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf