AVX Corporation SA105C183JAC
SA105C183JAC picture photo
Mfg. Part Number
SA105C183JAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.018UF 50V X7R AXIAL
Datasheet Download
SA105C183JAC.pdf
Availability of SA105C183JAC
QUANTITY
SA105C183JAC Order Process
Ship out your order
Specifications of SA105C183JAC
Internal Part NumberEIS-SA105C183JAC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.018µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA105C183JAC
Related LinksSA105C, SA105C183JAC Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA105C183JAC Details Description
Related parts for SA105C183JAC
SENSOR 300PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 10W datasheet.pdf
IC DAC 10BIT DL SPI I2C TSOT23-8 datasheet.pdf
RES 432 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS 3.81MM R/A BK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
CONN MULTI-TAP DBL SIDE CLR datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
LED 18MM WHITE 12V TAB PNL MNT datasheet.pdf