AVX Corporation SA105C333KAC
SA105C333KAC picture photo
Mfg. Part Number
SA105C333KAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.033UF 50V X7R AXIAL
Datasheet Download
SA105C333KAC.pdf
Availability of SA105C333KAC
QUANTITY
SA105C333KAC Order Process
Ship out your order
Specifications of SA105C333KAC
Internal Part NumberEIS-SA105C333KAC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.033µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA105C333KAC
Related LinksSA105C, SA105C333KAC Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA105C333KAC Details Description
Related parts for SA105C333KAC
RES SMD 21K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
IC HALL EFFECT SENSOR 5-UFV datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 49.3 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS PNL THRU PIN M12 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT CRIMP datasheet.pdf