AVX Corporation SA105C473MAA
SA105C473MAA picture photo
Mfg. Part Number
SA105C473MAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R AXIAL
Datasheet Download
SA105C473MAA.pdf
Availability of SA105C473MAA
QUANTITY
SA105C473MAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA105C473MAA
Internal Part NumberEIS-SA105C473MAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package7,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA105C473MAA
Related LinksSA105C, SA105C473MAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA105C473MAA Details Description
Related parts for SA105C473MAA
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 500MW SOD123 datasheet.pdf
FILTER COMPACT 3A 75V PCB datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
LED MT SR VERT 12MM 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 340 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
RES 180 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
PAC-QTUM-RV24-V3 CBL ASSY datasheet.pdf
OSC MEMS 125.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf