AVX Corporation SA105E103MAR
SA105E103MAR picture photo
Mfg. Part Number
SA105E103MAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 50V Z5U AXIAL
Datasheet Download
SA105E103MAR.pdf
Availability of SA105E103MAR
QUANTITY
SA105E103MAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SA105E103MAR
Internal Part NumberEIS-SA105E103MAR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package7,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA105E103MAR
Related LinksSA105E, SA105E103MAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA105E103MAR Details Description
Related parts for SA105E103MAR
HEATSHRINK BLACK 1/4" X 50' datasheet.pdf
ESD HANDLER 10X8-1/8X1 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
11 CIR MTA-100 CONN GREN LF datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 2.5A 50 MOHM SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10% 25V AXIAL datasheet.pdf
15W 2X 24V DC INPUT 16.8-75V datasheet.pdf
CAP TANT 0.27UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
FILTER POWER LINE EMI 40A datasheet.pdf
MC65 SERIES datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf