AVX Corporation SA105E103ZAC
SA105E103ZAC picture photo
Mfg. Part Number
SA105E103ZAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 50V Z5U AXIAL
Datasheet Download
SA105E103ZAC.pdf
Availability of SA105E103ZAC
QUANTITY
SA105E103ZAC Order Process
Ship out your order
Specifications of SA105E103ZAC
Internal Part NumberEIS-SA105E103ZAC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance10000pF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA105E103ZAC
Related LinksSA105E, SA105E103ZAC Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA105E103ZAC Details Description
Related parts for SA105E103ZAC
RES SMD 61.9 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC PWR SUPPLY CTRLR QUAD 32TQFN datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IPD M18 SHLD 2W DC NO M12 datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP FILM 3NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf