AVX Corporation SA111A102KAC
SA111A102KAC picture photo
Mfg. Part Number
SA111A102KAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V NP0 AXIAL
Datasheet Download
SA111A102KAC.pdf
Availability of SA111A102KAC
QUANTITY
SA111A102KAC Order Process
Ship out your order
Specifications of SA111A102KAC
Internal Part NumberEIS-SA111A102KAC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.120" Dia x 0.170" L (3.05mm x 4.32mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA111A102KAC
Related LinksSA111A, SA111A102KAC Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA111A102KAC Details Description
Related parts for SA111A102KAC
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 16QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CARD MALE EXTENDER .100 30POS AU datasheet.pdf
IDC CABLE- ASC16B/AE16M/X datasheet.pdf
LED ARRAY NEUTRAL WHITE 7000LM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 4.5A CPH6 datasheet.pdf
RES SMD 536 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 0.016 OHM 1% 20W TO263 datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf