AVX Corporation SA111A222GAA
SA111A222GAA picture photo
Mfg. Part Number
SA111A222GAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 100V NP0 AXIAL
Datasheet Download
SA111A222GAA.pdf
Availability of SA111A222GAA
QUANTITY
SA111A222GAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA111A222GAA
Internal Part NumberEIS-SA111A222GAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
Packaging-
Capacitance2200pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.120" Dia x 0.170" L (3.05mm x 4.32mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA111A222GAA
Related LinksSA111A, SA111A222GAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA111A222GAA Details Description
Related parts for SA111A222GAA
CONN EDGECARD 50POS 1MM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS 1MM DL AU SMD datasheet.pdf
DIE PIDG LG EXP 69875 12-10AWG datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 6W datasheet.pdf
DIN RAIL SOCKET HOUSING 24-12AWG datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 3.81MM datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 320MA 1.15 OHM datasheet.pdf
BACKSHELL DSUB datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 18 1-20 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf