AVX Corporation SA111E104MAR
SA111E104MAR picture photo
Mfg. Part Number
SA111E104MAR
Brief Description
CAP CER 0.1UF 100V Z5U AXIAL
Datasheet Download
SA111E104MAR.pdf
Availability of SA111E104MAR
QUANTITY
SA111E104MAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SA111E104MAR
Internal Part NumberEIS-SA111E104MAR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesSpinGuard® SA
Packaging-
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.120" Dia x 0.170" L (3.05mm x 4.32mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA111E104MAR
Related LinksSA111E, SA111E104MAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA111E104MAR Details Description
Related parts for SA111E104MAR
CONN HEADER .100 SINGL R/A 14POS datasheet.pdf
IC OPAMP GP 635KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG GREEN datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
DT PLUG 2 WAY datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 430 OHM 1206 datasheet.pdf
HDR RA 0.100" datasheet.pdf
1.0" WHITE VINYL 250'/RL datasheet.pdf