AVX Corporation SA115E274MAA
SA115E274MAA picture photo
Mfg. Part Number
SA115E274MAA
Brief Description
CAP CER 0.27UF 50V Z5U AXIAL
Datasheet Download
SA115E274MAA.pdf
Availability of SA115E274MAA
QUANTITY
SA115E274MAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA115E274MAA
Internal Part NumberEIS-SA115E274MAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package5,000
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.27µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.120" Dia x 0.170" L (3.05mm x 4.32mm)
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA115E274MAA
Related LinksSA115E, SA115E274MAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA115E274MAA Details Description
Related parts for SA115E274MAA
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V X7R 2-DIP datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 7NS 100TQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS WALL MT PIN datasheet.pdf
RES 107K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 203 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
PIN CONTACT 100PCS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HDR 30POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf