Vishay Semiconductor/Diodes Division SA120CA-E3/73
SA120CA-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
SA120CA-E3/73
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 120VWM 193VC DO204AC
Datasheet Download
SA120CA-E3/73.pdf
Availability of SA120CA-E3/73
QUANTITY
SA120CA-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of SA120CA-E3/73
Internal Part NumberEIS-SA120CA-E3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)120V
Voltage - Breakdown (Min)133V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp193V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.6A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA120CA-E3/73
Related LinksSA120C, SA120CA-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SA120CA-E3/73 Details Description
Related parts for SA120CA-E3/73
DSUB CABL-AFP15G/ AE15G / X datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 15W datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
OSC XO 2.000MHZ HCMOS TTL PC PIN datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
LP 7.62/135/11 OG datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT SKT datasheet.pdf